29 Eylül 2014 Pazartesi

ponponlu iple şapka


tarifini bu arkadaştan aldım.
ben biraz değişiklik yaptım ama onun tarifini vereyim.bu ipler ya yeni çıktı,ya da ben yeni keşfettim bilmiyorum ama gerçekten nefis bir ip.örgüsü de çok zevkli.
112 ilmek çekerek başlanan modelde önce 3cm kadar 2 ters 2 düz şeklinde lastik örüyoruz ,sonraki 5 sırayı ön yüzü düz,arka yüzü ters ördükten sonra ajurlu örgüye geçiyoruz.Ajurlu örgü sırasını şu şekilde yapıyoruz:3 düz,1 artır,3 topla,1 artır,3 düz,1 artır,3 topla,1 artır,3 düz...bu şekilde sıra sonuna kadar devam ediliyor.Arka sıralar hep ters olmalı.Ajurlu sıradan sonra 3 sıra düz örüp tekrar ajurlu sırayı tekrarlıyoruz.Bu şekilde 7 kez ajurlu örgü sıralanıyor.Son ajurlu örgüden sonra 3 sıra daha düz örgü yapılıyor.Ardından ilmekleri 56-56 ayırıp önce bir kulağı,sonra diğerini örüyoruz.
Kulakların ik 15 sırasında her sıra başında 1'er ilmek kesiyoruz.Sonraki sıralarda kulağı daha uzun yapmak için iki sırada bir eksiltmeleri yapıyoruz.Son 15 ilmeğe gelince ilmekleri iğneyle toplayıp büzüyoruz.Kulaklar bitince örgüyü dikerek birleştiriyoruz.Ponponları da yapıp kulaklara dikerek örgümüzü tamamlıyoruz...

5 yorum:

*kelebekana*-* dedi ki...

çok güzel olmuş ..hayırlı kandiller ..

halime dedi ki...

aaa sizdede varmış ponponlu yünden:)))

yaseminlerim dedi ki...

Kandiliniz mubarek olsun arkadasim.. Bere cok seker olmus mankenin de super ellerine saglik iyi gunlerde gule gule giyilsin sevgiler:))

ÖRGÜÇANTAM dedi ki...

ellerine sağlık çok sevimli bir bu ben de çok beğendim.

Nergiz GP dedi ki...

Ne güzel çok şık sevimli elinize sağlık. Güle güle kullanılsın.